سیم مفتول

سیم مفتول

سیم مفتول یا Steel wire rod محصولی نیمه پایانی است که از بیلت فولادی تولید میگردد.سیم مفتول برای کارخانه تولیدی یک محصول نهایی بوده و برای کارگاه های تولیدی محصولات مفتولی یک متریال خام به حساب می آید.سیم مفتول آهنی یا Steel wire rod محصولی نیمه پایانی است که از بیلت فولادی تولید میگردد. بیلت فولادی پس از اعمال عملیات نورد  تبدیل به مفتول میگردد. مفتول برای کارخانه تولیدی یک محصول نهایی بوده و برای کارگاه های تولیدی محصولات مفتولی یک متریال خام به حساب می آید.

پس از عملیات نورد مفتول به صورت کویل یا کلاف بسته بندی می شود. لذا وزن مفتول را به صورت وزن کلاف سیم بیان می کنند. قیمت مفتول در قیمت محصولات تولید شده از مفتول نظیر قیمت سیم خاردار، قیمت توری حصاری، قیمت توری مرغی، قیمت انواع توری و قیمت سیم آرماتور تاثیر گذار می باشد.

سیم مفتول چیست؟

محصولی فولادی که به طور متداول دارای سطح مقطع 0.4 تا 4 میلیمتر متغیر و با استفاده از فرآیند کشش و نورد گرم تولید می گردد مفتول نام دارد. مفتول عموما از فولاد کم کربن ساخته می شود.

به عنوان مثال بر اساس استاندارد DIN EN ISO 16120-2 جنس C32D، بر اساس استاندارد ASTM A510M جنس 1008 و یا بر اساس استاندارد GOST30136 جنس Ct0M گرید های فولاد به کار رفته در تولید مفتول هستند.

به عبارت دیگر هر کدام از گریدها محتوی میزان مشخصی از کربن و دیگر عناصر آلیاژی می باشند. به دلیل گسترده بودن انواع مفتول تولیدی، گرید های مختلفی از این محصول وجود دارد.

مفتول فولادی می تواند به صورت خام یا همان مفتول سیاه باشد .همچنین می تواند در مواردی گالوانیزه شود. نوعی مفتول فولادی که برای تولید محصولات یک پارچه تر به کار می رود به صورت آنیل شده در بازار وجود دارد. نوعی از مفتول ها را با استفاده از پی وی سی روکش دار می نمایند.

یکی دیگر از انواع مفتول سیم مفتول مسی می باشد. لازم به ذکر است این گونه مفتول را مفتول مسوار نیز می گویند.

انواع مفتول

همانگونه که گفته شد تنوع مفتول ها به لحاظ جنس مفتول می باشد. در این بخش انواع مفتول فولادی را با هم بررسی می کنیم:

 1. مفتول سیاه

مفتول سیاه یا مفتول آرماتور بندی مفتول فولادی است که قابلیت خوبی برای خم و تابیده شدن دارد. این نوع مفتول با مقاومت خوبی می تواند تابیده شود، بافته شود و یا دوباره به حالت اول باز گردد. مفتول سیاه از فولاد کم کربن تولید می شود. از این رو پلاستیسیته بالایی دارد. در کل می توان گفت شکل پذیری مفتول سیاه بسیار خوب و در عوض مقاومت آن در مقابل خوردگی ناچیز می باشد. در تصویر شماره 3 یک کلاف مفتول سیاه را مشاهده می کنیم.

مفتول سیاه

با توجه به اینکه مفتول سیاه هیچ پوشش ندارد. به شدت در معرض خوردگی می باشد. معمولا مفتول سیاه با قرار گرفتن در معرض هوا زنگ می زند. آثار زنگ زدگی همواره بر روی مفتول سیاه به صورت لکه های قرمز رنگی مشخص میگردد.

 1. مفتول گالوانیزه

مفتول گالوانیزه از گالوانیزاسیون مفتول سیاه به دست می آید. این نوع مفتول برای محیط های مرطوب قابل استفاده می باشد. مفتول گالوانیزه به دو صورت گالوانیزه گرم و یا گالوانیزه سرد تولید می گردد. مفتول گالوانیزه گرم کاملا یکپارچه و براق می باشد. به طور کل می توان گفت کیفیت مفتول گالوانیزه سرد نسبت به مفتول گالوانیزه گرم پایین تر می باشد.

مفتول گالوانیزه

 • مفتول گالوانیزه گرم:

هنگامی که مفتول سیاه را در وان مذاب از فلز روی غوطه ور می کنند . گالوانیزاسیون با عمق زیادی در سطح فلز  اعمال میگردد .این محصول را مفتول گالوانیزه گرم می نامند.

 • مفتول گالوانیزه سرد:

در فرآیند گالوانیزاسیون سرد مفتول، مانند دیگر محصولات فولادی که با فرآیند گالوانیزه سرد تولید می گردند، با استفاده از روش الکترولیز، مفتول سیاه را آبکاری می کنند. عمق گالوانیزاسیون در این حالت کمتر از گالوانیزاسیون گرم می باشد.

 1. سیم مفتول پی وی سی

مفتول پی وی سی همان مفتول سیاه می باشد که طی فرایند پوشش دهی با مواد پی وی سی پوشش داده شده است. عملیات پوشش دهی مفتول بوسیله دستگاه روکش مفتول انجام می گردد. این نوع مفتول مقاومت بالایی در برابر خوردگی و زنگ زدگی داشته در عین حال قابلیت شکل پذیری آن بالا می باشد.

PVC مفتول

 1. سیم مفتول استینلس استیل

مفتول استینلس نیز نوعی دیگر از سیم مفتول فولادی می باشد. این نوع مفتول مقاومت بالایی نسبت به زنگ زدن دارد. قیمت مفتول استینلس نسبت به قیمت مفتول سیاه و یا قیمت مفتول گالوانیزه بالاتر است.

اصولا محصولات فولادی از جنس فولاد زنگ نزن قیمت بالاتری نسبت به قیمت محصولات فولادی تولید شده از فولاد کربنی دارند. از این رو استفاده از مفتول استینلس استیل در جاهایی است که به لحاظ مهندسی و اقتصادی چاره ای به غیر از استفاده از این نوع محصول وجود ندارد.

به مفتول استینلس استیل سیم مفتول نگیر هم میگویند. دلیل این تسمیه این است که محصولات فولادی استینلس استیل به دلیل آرایش کریستالی مخصوص به خود، خاصیت مغناطیسی نداشته و جذب آهن ربا نمی شوند.

مفتول استنلس استیل

کاربرد سیم مفتول

در مورد کاربردهای مفتول نمی توان به یک جمع بندی کلی رسید. به دلیل انعطاف این محصول کاربردهای زیادی برای مفتول در نظر گرفته می شود. همچنین دامنه ی جنس مفتول ها باعث گسترده شدن بیشتر کاربردهای آن می گردد.

موارد زیر که در لیست کاربردهای مفتول دیده می شوند به طور کلی ذکر شده است و هر کدام می تواند بسته به نوع مفتول محدودیت هایی داشته باشد. به عنوان مثال در جایی که از مفتول برای بستن قالب به صورت موقت استفاده می شود نیاز نیست مفتول گالوانیزه انتخاب گردد.

در جایی که تولید مش پرسی مد نظر باشد استفاده از مفتول های بسیار نرم با ضخامت پایین مقدور نیست و به همین ترتیب نوع مفتول متناسب با کارآیی آن می بایست در نظر گرفته شود.

 رایج ترین کاربردهای مفتول:

 • تولید انواع توری اعم از توری حصاری، توری مرغی، توری گابیون، توری فرنگی و توری پرسی.
 • تولید سیم خاردار های خطی و حلقوی به عنوان سیم راسته و یا خار مربوط متصل به آن.
 • بستن قسمت های مختلف قالب برای محصور کردن محوطه بتن ریزی
 • بستن قسمت های مختلف آرماتور.
 • بستن رابیتس گالوانیزه.
 • تولید سیم جوش.
 • تولید فنر.
نحوه تولید سیم مفتول

سیم مفتول از لحاظ نحوه تولید به دو نوع طبقه بندی می گردد که عبارتند از مفتول فابریک و مفتول کششی. مفتول فابریک همانگونه که از نامش مشخص می گردد مفتول تولید شده در کارخانه به صورت مستقیم می باشد.

این نوع مفتول با استفاده از فرآیند نورد گرم در کارخانه تولید می شود و به همان صورت در بازار ارائه میگردد.

اما در خصوص مفتول کششی، پس از اینکه بیلت هایی از فولاد نرم تهیه گردید، در دستگاه های نورد مخصوص مفتول کششی قرار گرفته و به تدریج عملیات کشش سرد بر روی آن اعمال میگردد.
تعدد عملیات کشش سرد بستگی به ضخامت نهایی مورد نظر مفتول تولیدی دارد. هرچقدر مفتول نازک تری نیاز باشد میزان کشش سرد بیشتری لازم است.
اگرچه فرآیند کشش سرد بی شباهت به اکستروژن یا خروج کاری نیست اما به دلیل اینکه از دستگاه قالب و پرس برای نورد کردن مفتول استفاده می شود عملا این محصول را مفتول نوردشده یا مفتول کششی می نامند.
هیچ محصولی یافت نشد.