محصولات مفتولی

محصولات مفتولی

از جمله محصولاتی که امروزه به عنوان یک محصول مادر خود نمایی میکند و از محصولات بسیار پر مصرف و پر کاربرد است مفتول میباشد. محصولات مفتولی مختلفی نیز وجود دارد از جمله:

انواع و اقسام توری های حصاری
توری های مرغی
توری های گابیون
سیم خاردار گلخانه ها و کاربرد های مختلفی نیز در محصولات ساختمانی همچون:
آرماتور بندی
قالب بندی و همچنین بسته بندی و محصولات بسیار زیاد دیگری دارد.

از پرکاربردترین محصولات مفتولی میتوان به:

سیم مفتولی سیاه و سفید
میخ های مفتولی
مفتول و سرب پلمپ اشاره کرد.

در بین سیم‌های فلزی، سیم مفتول یکی از پرکاردبرترین سیم‌ها است که کاربردهای زیادی به خصوص در ساختمان‌سازی دارد. این سیم‌ها مقطعی گرد دارند که به روش نورد و کشش تولید می‌شوند و به دو صورت سیاه و سفید در بازار یافت می‌شوند.

مفتول سیاه (Black Annealed Wire)
مهم­‌ترین نوع سیم مفتول است که از فولاد گالوانیزه نشده تولید می­‌گردد و به دلیل رنگ سیاه آن نام­‌گذاری شده است. برای تولید مفتول سیاه به روش آنیل، میلگردهای کلاف ساده سایز ۵٫۵ تا ۸ میلی­متر توسط دستگاه کشش مفتول به صورت سیم مفتول هایی با ضخامت ۱٫۲ تا ۶ میلی متر در می­‌آیند.سپس در کوره در حرارت ۸۰۰ تا ۹۰۰ درجه سانتیگراد و شرایط خلا پخته شده و به آرامی سرد می‌شوند.

در این فرآیند، مفتول سیاه ماهیت شیمیایی خود را حفظ می‌کند اما خواص مکانیکی آن تغییر کرده و بسیار انعطاف پذیرتر و نرم تر از قبل می‌شود.
مفتول سفید یا گالوانیزه (Galvanized Wire)

مفتول گالوانیزه یا مفتول سفید یکی از سرشاخه­‌ها در صنایع مفتولی محسوب می­‌گردد. این محصول مادر، ماده‌ اولیه بسیاری از تولیدات این صنعت است. این سیم از گالوانیزه شدن مفتول سیاه به دست می­‌آید. (گالوانیزه شدن فرآیندی است که طی آن مفتول در برابر اکسید شدن و زنگ زدگی مقاوم می­‌شود و آماده استفاده در هر نوع آب و هوایی می­‌شود). این فرآیند به دو روش گالوانیزاسیون گرم و گالوانیزاسیون سرد انجام می گیرد.

قیمت مفتول گالوانیزه بسیار مقرون به صرفه بوده و به آسانی در دسترس همگان قرار دارد. همین عامل سبب شده تا مفتول سفید استفاده‌ زیادی داشته باشد.

از تعدادی از مهم‌ترین کاربردهای سیم مفتولی سفید می‌توان در بافت انواع توری­‌های حصاری، توری گابیون، توری مرغی، توری جوشی، توری مش، توری پرسی، سیم خاردار و… اشاره کرد.

هیچ محصولی یافت نشد.